Soma Holding'in Projesi Spin Tower'a Bankadan Red


Manisa Soma'da maden faciasının gerçekleştiği madeni işleten Soma Holding, İstanbul'da inşa ettiği Spine Tower için bankalardan finansman talebinde bulunmuş ancak  yabancı bir bankanın, "Ya madeninde kaza olursa... Bunu kamuoyuna açıklayamam" diyerek talebi geri çevirdiği iddia edildi.
 
Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre, madencilik alanında Türkiye'nin en büyükleri arasında yer alan Soma Holding geçtiğimiz yıllarda diğer tüm şirketlerin yaptığı gibi yatırımlarının bir kısmını gayrimenkul alanına yönlendirmişti. Bugün gökdelenler semti olarak bilinen Maslak'ın göbeğinde yükselen 191 metrelik Spine Tower'ın sahibi de Soma Kömür İşletmeleri'ni bünyesinde barındıran Soma Holding. 
 
İnşasına 2010 yılında başlanan Spine Tower projesine, arsa bedeli hariç 150 milyon dolar yatırım yapıldı. Bankacılık kulislerinde konuşulanlara göre şirketin finansman talebi amacıyla görüştüğü dünyaca ünlü yabancı banka, projenin detaylarını inceledikten sonra finansman talebini reddetme kararı verdi. Samsun Emlak Kararın gerekçesi ise oldukça ilginç. Soma Holding'in 50-60 milyon dolarlık finansman teklifine karşı banka, "Biz projeleri bir de itibar riski açısından değerlendiriyoruz. Fakat siz madencilik alanında faaliyet gösteriyorsunuz. Yarın öbür gün madenlerinizden birinde bir kaza meydana gelirse, biz de size kredi veren banka olarak kamuoyuna yansımak istemeyiz. Cevabımımız hayır" diyerek geri çevirmiş.