Samsun Otoshow Fuarı'na 100 Bin Ziyaretçi Bekliyoruz


Karadeniz Bölgesi ile çevre ülkelerden gelecek ziyaretçi ve katılımcılarıyla ticarete katkı sağlamayı hedefleyen TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi kapılarını 18-23 Kasım'da Samsun Otoshow Fuarı ile açıyor.

Onur NURDEMİR/ Haberexen.com

İşletmesini TÜYAP'ın üstlendiği Samsun Fuar ve Kongre Merkezi Türkiye’de İstanbul, Bursa, Konya, Adana ve Diyarbakır’ın ardından altıncı fuar merkezi olacak. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecek ilk fuar, sektörün renkli ve görkemli fuarlarından Otoshow Fuarı ile 18-23 Kasım 2014 tarihlerinde düzenlenecek.

TÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Karadeniz fuarcılığının gelişim sürecini, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nin önemini, Samsun Otoshow Fuarı'ndaki beklentilerini ve Samsun'un yeniden fuarcılığın cazibe merkezi haline gelmesi için yapılması gerekenleri anlattı.

Ersözlü, "Ülkemizde fuarcılık sektöründe birçok bölgede çeşitli konularda fuarlar düzenlenmektedir. Özellikle Marmara bölgesi olmak üzere, İç Anadolu, Ege,Akdeniz bölgeleri bu alanda öne çıkmaktadır. Bölge fuarcılığı olarak bakıldığında Karadeniz bölgesinin barındırdığı potansiyele paralel fuarcılıkta diğer bölgelerden daha geride gelmektedir. Bu noktada potansiyelini ön plana çıkaracak Samsun Fuar ve Kongre merkezi ile de fuarcılıkta Samsun'un ve Karadeniz'in önemli yerlere geleceğine inanıyoruz" vurgusu yaptı ve  fuarcılığın aynı zamanda bölge istihdamına yapacağı katkıya dikkat çekerek, "Bölgenin ihtiyaçlarına cevap verecek fuarlar düzenlenerek istihdam konusunda da Karadeniz Bölgesi’ne büyük katkılar sağlayacağı düşüncesindeyiz.TÜYAP Fuarcılık olarak; İstanbul, Ankara, Konya, Adana ve Diyarbakır’daki fuar merkezlerimizin ardından Samsun’da açılacak olan 6. Fuar merkezimiz de ülke ekonomisine katkıya devam edeceğiz" dedi.

fuar-2-001.jpgTÜYAP Anadolu Fuarları Genel Müdürü Ersözlü, Samsun'un fuar kültürünü bilmesi nedeniyle oldukça  önemli bir kent olduğuna değinerek, "Konumu, kültürel yapısı, limanı, üniversitesi ve en önemlisi eski fuar kültürünü bilen bir şehir olması  Samsun'u önemli kılmaktadır. Aynı zamanda son dönemlerde lojistik, konaklama gibi fuarcılığı destekleyici alanlarda gelişme göstermesi Samsun’un fuarcılık alanında önemli bir merkez olacağının sinyallerini vermektedir" diye konuştu.

"Samsun’da,  Türkiye’nin en görkemli fuarı olan Otoshow’la başlamak istedik" diyen Ersözlü, "18-23 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek olan Otoshow Fuarı'na çevre iller başta olmak üzere Türkiye'nin  her yerinden 100.000 ziyaretçi hedeflemekteyiz" ifadelerini kullandı.

"Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'de, öncelikle bölge ihtiyaçlarını ve ülke ekonomisini, Samsun ve civar iller ile birlikte Karadeniz’in komşu ülkelerinin potansiyelini de göz önünde bulundurarak 5 yıllık bir fuar takvimi hazırlığı içerisindeyiz" diye Ersözlü şu bilgilere yer verdi: "Samsun Fuar ve Kongre merkezi 2015 yılında ilk etapta 5 farklı konuda fuarla başlıyoruz. 2015 yılında 5 fuarla başladığımız Samsun fuarlarını 5 yıl içerisinde 10-12 sayısına çıkaracağız. Şuanda üzerinde çalıştığımız, programımıza ilave edeceğimiz yeni konular olacaktır. Önümüzdeki dönemde bunları da paylaşacağız."

Samsun yeniden Karadeniz’de fuarcılığın merkezi olabileceğine değinen Ersözlü, "Samsun geçmişten gelen fuar kültürü ile aslında birçok şehirden bu konuda ayrılmaktadır.  Şimdi Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nin devreye girmesi ile geçmişte üstlendiği, önemli yerlere getirdiği ve sonrasında bir durgunluk dönemi içerisine girdiği fuarcılık misyonunu TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi ile tekrar üstlenecektir. Batı ve Doğu Karadeniz'le birlikte tüm Karadeniz'in fuarcılık merkezi Samsun olacaktır" diye konuştu.

Kaynak: