Samsun Lojistik Köy projesi 2018’de faaliyete açılacak


Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Lojistik Köy'de iş adamlarının katılımıyla düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, lojistik alanda her türlü ihtiyacın karşılanacağı bir alan oluşturulduğunu dile getirdi.

Lojistik Köy'ün inşaat çalışmalarının bitmek üzere olduğunu da sözlerine ekleyen Yılmaz, “Devlet Demir Yollarının ray döşemesinin de bir an önce bitmesini bekliyoruz. Zaten AB hibesi bu garanti sayesinde çıktı. Demir yolu bağlantısı olmayan bir lojistik merkeze herkes biraz temkinli davranıyor. Devlet Demir Yolları, proje hazırlığı yapıyor. Biz alan içine demir yolu hattını döşedik. Deniz yoluna, kara yoluna entegrasyonu tamam, demir yolu bağlantısı da yapılıyor” dedi.

Ayrıca merkezin yaklaşık 80 bin metrekare depolama alanına sahip olduğunun da altını çizen Yılmaz, “Şu anda 50 bin metrekaresine talep var. PTT'nin de burada yer talebi bulunuyor. O da değerlendiriliyor. Yani bizim 'Burası kiralanmaz' diye bir endişemiz yok. Neredeyse inşaat bitmeden tamamı kiralanmış gibi bir talep var. Hatta kısa sürede burası dolar ve yeni depolama alanları yapmak zorunda kalabiliriz ancak bu alanın ülke ekonomisine ve Samsun'a tam verimli hale gelebilmesi için mutlaka demir yolu bağlantısının hızla bitirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu. 

Toplantıda konuşan Samsun Valisi Osman Kaymak ise kentin dört ulaşım ağına da sahip olduğuna ifade ederek, “Bundan sonraki iş burayı planlandığı ve hedeflendiği şekilde işletmek. Firmaların her türlü ihtiyaç duyduğu depolama alanına sahibiz. Her şeyin düşünüldüğü merkezin Türkiye ve Samsun'un ihracatına büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” sözlerini ekledi. 

kaynak : https://www.yeniemlak.com/samsun-lojistik-koy-projesi-2018de-faaliyete-acilacak-16479-diger-haberler