Mega projeler Marmara


Türkiye sanayisinin büyük bir kısmını bünyesinde barındıran Marmara Bölgesi için ulaşım büyük önem taşıyor. Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu da Marmara Bölgesi'ni karayolu aracılığıyla bir daire çizebilecek şekilde dolaşmayı mümkün kılacak çok önemli bir mega projenin önemli bir parçası niteliğinde. Bölgenin kimliğini değiştirip etkilemesi beklenen proje, henüz tamamlanmadan geçtiği bölgelerdeki arazi fiyatlarını etkilemeye başladı. TSKB Gayrimenkul Değerleme'nin Ekonomist Dergisi'ne özel olarak yaptığı araştırma ile otoyol güzergahındaki 31 bölgeyi mercek altına aldık.

BÖLGEYE DEĞER KATTI

Buna göre otoyolun sanayi, lojistik ve turizm konularında da önümüzdeki dönemde değişim yaratması beklenirken ulaşımın kolaylaşmasıyla birlikte bölgede nüfusun artacağı da öngörülüyor. Artan nüfusun yaratacağı taleple gayrimenkul ve arsa değerlerinin de artması bekleniyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş. Özel Projeler Departmanı Kıdemli Değerleme Uzmanı Kenan Emik, Kınalı - Tekirdağ - Çanakkale - Balıkesir Otoyolu'nun uzunluğu yaklaşık 324 km olan, İstanbul ile Çanakkale ve Kuzey Ege'yi birbirine bağlayan son yılların dikkat çeken ulaşım projelerinden biri olduğunu söylüyor.

DİKKAT ÇEKEN BÖLGELER

Bu otoyolun hattı üzerinde yer alan bölgelerden en yüksek değer artışı Çanakkale'de görüldü. Gelibolu'da 2013 yılında 20-40 TL/m2 olan tarla fiyatları 60-120 TL'lere ulaşırken, Gelibolu Sütlüce'de 40-70 TL/m2 olan fiyatlar 100-200 TL/m2'lere, Lapseki'de 2013'te 40-80 TL/m2 olan fiyatlar 100-200 TL/m2'lere, Çan'da 2013'te 20-40 TL/m2 olan fiyatlar 50-100 TL'lere ulaşmış durumda.

Otoyolun Silivri'den başlayıp Tekirdağ'ın Mar mara Ereğlisi ve Malkara ilçelerinden geçerek Çanakkale'ye, Çanakkale Köprüsü otoyol güzergahı ile de Balıkesir İvrindi ilçesine ulaşması planlanıyor. Projenin, Kınalı - Malkara ile Çanakkale - Balıkesir bölümünün yapımına henüz başlanmazken 1915 Çanakkale Köprüsü de dahil olmak üzere Malkara - Çanakkale arasındaki bölümde inşaat çalışmaları sürüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü projesi, 2 bin 23 metrenin üzerinde orta açıklık ile dünyanın en uzun asma köprüsü ve Çanakkale Boğazı'nda ilk inşa edilecek köprü olma özelliğine sahip.

KINALI-TEKİRDAĞ-ÇANAKKALE-BALIKESİR OTOYOLU'NUN DEĞER KATTIĞI 31 BÖLGE

 

kaynak : https://emlakkulisi.com/mega-projeler-marmaranin-degerini-daha-da-artiracak/587623