Kentsel dönüşümde kiracı hakları nelerdir?

Kentsel dönüşümde kiracı hakları nelerdir?

Kiracılara, kentsel dönüşüme dahil edilen alanlar ve yapılar için tanınan haklar arasında kira desteği bulunuyor. Mal sahiplerine 18 aylık yapılan kira yardımı, kiracılar için 2 aylık kira yardımı şeklinde uygulanıyor. Taşınma parası olarak kentsel dönüşüm destekleri kapsamında, başvuruda bulunan kişiler faydalanabiliyor. Ya da kiracıya sunulan seçenekli desteklerden, banka faiz desteği de sağlanabiliyor.

Konut ya da iş yeri kentsel dönüşümlerinde, kiracılara yapılacak kira yardımlarında, gayrimenkulün bulunduğu şehrin kira ortalaması dahilinde yardım yapılıyor. Büyükşehirlerde bu oran 2018 yılı itibari ile 700 TL ile 900 TL arasında değişiyor. 

Kira desteği için gerekli belgeler

Kira desteği için dilekçe

TC Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Belirtilen kurumlardan alınan Riskli yapı Tespit Raporu

Riskli yapıda ikameti gösterir tespit raporu adres belirteçli, elektrik- su veya doğalgaz faturası. Güncel ve son üç aya ait olmalıdır.

İl/İlçe Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünden alınan, yetkilice onaylanmış belge. Riskli yapıda ikameti gösteren adres ile taşındığı adresi gösterir Adres Bilgileri Raporu

Islak İmzalı Yıkılan Yapılar Formu

Belediyeden alınan ve binanın kentsel dönüşüm dahilinde yıkıldığını gösterir belge

Kiracı ya da varsa vekiline ait vadesiz hesap numarası. T.C. Ziraat Bankası Türk Lirası hesabı olmalıdır. (Hurriyetemlak)

Kaynak: projepedia.com