KENT MÜZESİ İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDİYOR


 

08 Ekim 2014 Çarşamba 16:43

Kent Müzesi İlgi Odağı Olmaya Devam Ediyor

2004 yılında, Tarihi Kentler Birliği'ne üye olan Samsun'da, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın talimatıyla, Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanlığı bünyesinde kent belleğinin kayıt altına alınmasına yönelik çalışmalara başlandı.

13 - 15 Mayıs 2011 tarihleri arasında Samsun'da gerçekleşen 'Her Kente Kent Müzesi' konulu Tarihi Kentler Birliği toplantısının ertesinde Samsun Kent Müzesi'ndeki yenileme projesi hayata geçirildi.

Sekiz ay içerisinde tamamlanan restorasyon çalışmasının ardından kent müzesi binalarının tasarım ve içerikleri oluşturuldu, Samsunluların ve birçok kurumun desteği ile müze içerikleri kent belleği açısından değerli objelerle tamamlandı.

Böylece, hem Devlet Demiryolları ve Demirspor açısından tarihi yansıtan, hem de bahçesinde düzenlenen kutlama törenleriyle tüm Samsunluların hatıralarında ayrı bir yere sahip olan bu yapı grubu, Samsunluların geçmişiyle buluşabileceği bir merkez olarak kente kazandırıldı.

Açıldığı günden itibaren her geçen gün ziyaretçi sayısı artan Kent Müzesi'nde ‘Şehir ve İnsan' programı çekimleri gerçekleştirildi.

Kültür, sanat ve tarih içerikli programın birinci bölümü için Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde bulunan Kent Müzesi, Bandırma Vapuru,  Amisos Tepesi Kral Mezarlığı ve Amazon Köyü'nde çekimlerini gerçekleştirdi.

img_4390.jpg

img_4389-001.jpg

Kaynak: