Gayrimenkul alırken nelere dikkat edilmelidir?

Gayrimenkul alırken nelere dikkat edilmelidir?

Daire satın almak için iyi bir analiz ve kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır. Öncelikle güven prosedürünün öncelikli olması, temel faktör olarak belirlenmelidir.

Sahibinden satılık konut almak için tapu ve tüm belgelerin doğru, resmi olması gerekli, profesyonel bir emlak şirketi ile satın alma işlemleri ve prosedürler yapılmalıdır. Satın alacağınız konutun bölgesi en önemli kriterdir. 

Hangi yaka, hangi ilçe ve semt düşünülüyor ise satılık ilanlarına o şekilde bakılmalıdır. Kullanmak veya yatırım yapmak için düşünülen gayrimenkullerde, kullanım amacına uygunlukta önemlidir. Yatırımcıların çoğu, kentsel dönüşüm, büyük projeler, kiralamak gibi farklı amaçlar ile gayrimenkul alımı yapabilmektedir.

Şayet kendiniz için satın alıyorsanız bina ve konutun iyi analiz edilmesi gereklidir. Ulaşım, erişebilirlik, lokasyon, yapı özellikleri, bina kat sayısı, oda sayısı, ısıtma türü, bina yapım yılı faktörlerin tamamı değerlendirilmelidir. İskan ve yapı kullanım izinleri, abonelikleri ve vergileri gibi tüm esasları kontrol edilmelidir.

KAYNAK: projepedia.com