Emlak sektörü temsilcileri Dubai IPS’de buluşuyor


Yükselen Konut Kredi Faizleri, artan İnşaat maliyetleri ve seçim süreçlerinden dolayı 2014'te iç pazardaki satışların daralacağını öngören Gayrimenkul sektörü temsilcileri, yabancı yatırımcıyı yakalamak için sıcak satışın yapıldığı yurt dışı fuarlara yöneliyor. Al Maktoum'un himayesinde bu yıl 10.'su düzenlenen ve Türkiye organizasyonunu INREMA'nın üstlendiği Dubai IPS 2014 büyük ilgi görüyor. Viatrans, Özyurtlar, Demir İnşaat ve Astaş gibi sektörün önde gelen firmalarının katılacağı fuar, 8-10 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

Dubai Emlak Düzenleme Kurumu (RERA) himayesinde gerçekleşen ve dünyanın her yerinden, üst düzey katılımcıların ilgisini çeken Dubai Uluslararası emlak fuarı (IPS) bu yıl Türkiye'yi ağırlıyor. INREMA'nın üstlendiği organizasyonda, Viatrans, Özyurtlar, Demir İnşaat ve Astaş gibi sektörün önde gelen firmalar ve Doğu KaradenizKalkınma Ajansı gibi kurumlar, 8-10 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek fuarda yer alacak.  

Geçtiğimiz yıl 7 binden fazla kişiyi ağırlayan ve bu yıl 20 bin katılımcı ve ziyaretçi çekmesi beklenen Dubai IPS 2014 ile ilgili Dubai Arazi ve İskan Genel Müdürü Sultan Butti bin Mejren "IPS, bir kez daha Dubai'nin iş dünyası ve yatırımcıyı bir araya getirmesindeki inanılmaz başarısı ve yeni projelerin promosyonlarının yapılmasında sağladığı başarıdan yararlanmak isteyen sektördeki lider yerli ve yabancı şirketlerin ilgi odağı olmayı başarmıştır" açıklamasında bulundu.konuthaberleri.com

Dubai IPS fuarından umutluyuz

Arap Baharı'yla birlikte Gayrimenkul sektöründe ‘ılık' bir rüzgar estiğini kaydeden Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, geçtiğimiz yıl Mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye'den yabancı yatırımcıların Konut alımının önünün açıldığını söyledi. Şirket olarak gayrimenkul fuarlarını tanıtım ve Pazarlamapotansiyeli açısından önemsediklerini açıklayan Hamit Demir, "Demir Romance ve Demir La Vida projelerimizle yer alacağımız Dubai Fuarı'ndan oldukça umutluyum" dedi.

Emlakta yabancı payı yüzde 30’lara çıktı

Dubai IPS'in sektör genelinde uluslararası bir iddia taşıdığını ve bu organizasyonun Özyurtlar Şirketler Grubu olarak hedef ve idealleri ile uyuştuğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, "Körfez ülkeleri genelinde son yıllarda yaşanan siyasi değişimler yatırımcıları her türlü istikrarın çok yüksek olduğu Türkiye' ye yönlendiriyor ve yatırımlarını ülkemize yapmak istiyorlar. Gayrimenkul Sektörü satışlarında yabancı pay oranlarının artmasının ülke ekonomimize oldukça katkı sağladığı malumunuzdur. 2 sene önce emlak satışları içindeki yabancı payı en fazla yüzde 5 seviyesinde iken, günümüzde trend hızlı bir şekilde yukarı doğru çıkmakta ve halihazırda yüzde 30'lar seviyesine ulaştı. Ülke ekonomisine katkı sağlayacak bu tür uluslararası platformlarda yer almak gelecekte daha da önem kazanacaktır" dedi.

MIPIM’ın ardından Dubai’de

Meydanbey Ortak Girişimi İcra Kurulu Başkanı Haydar Özkan ise fuar hakkında "Bu yıl, dünyanın en büyük emlak fuarı MIPIM'in ardından Nisan ayında Dubai Uluslararası emlak fuarı'na katılıyoruz.  Gayrimenkul sektörünü buluşturan önemli fuarlara katılarak, Quasar İstanbul'u küresel pazarda en iyi şekilde tanıtmayı ve yabancı yatırımcılara yakından inceleme fırsatı sunmayı hedefliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Dubai IPS’e yoğun ilgi  

Sıcak satışın yapılabildiği Dubai IPS fuarına Türkiye'den yoğun bir ilgi gördüklerinden bahseden INREMA Genel Koordinatörü Gökhan İlgar, "Viatrans, Özyurtlar, Demir İnşaat, Astaş Holding, Keyshead, Trabzon Modern, Dilruba Emlak,  Aks Grup gibi sektörün önde gelen firmalar ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı(DOKA) gibi kurumlar katılıyor. Fuar için firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor" dedi.

İlgar, fuar kapsamında bir de Yıllık Yatırım Toplantısı (AIM) düzenlendiğini sözlerine ekleyerek "Bu toplantı  Dubai Başbakanı ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Devlet Başkanı Yardımcısı Mohammed bin Rashid Al Maktoum himayesi altında gerçekleşiyor. AIM, katılımcılarına uluslararası arenada politikacılar, yatırımcılar, karar verme mercileriyle ve tüm dünyadan özellikle büyüyen ekonomi ve piyasalardan profesyonellerle buluşabileceği ortam sağlıyor. Fuar katılan Türk firmalarından dileyenler bu toplantıda da yer alabilecek" dedi.

INREMA HAKKINDA:

INREMA Uluslararası Gayrimenkul Yönetimi A.Ş. sektörlerinde Türkiye'nin önde gelen iki grubunun iştirakidir.  Grup bünyesinde toplam 5 şirket faaliyet göstermektedir. Bu şirketlerden ikisi uluslararası fuar ve kongre organizasyonları gerçekleştirmektedir ve bugüne kadar 27 ülkede, gıda, inşaat, tarım, makine, otomotiv, sağlık, perakende, yayıncılık ve petrol/gaz, sektörleri başta olmak üzere yaklaşık 350 organizasyona başarı ile imza atmıştır. Diğer 3 şirket ise Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinde Medya Planlama, Kreatif ve Event hizmetleri vermektedir.

INREMA her iki grubun tecrübe, birikim ve gücü ile Gayrimenkul sektöründe uluslararası bir aktör olmuştur.                                                                                                                                                                                        kaynak:  konuthaberleri.com