Emlak Konut Cumhuriyetin ilk toplu konut projesini ayağa kaldırılıyor

Emlak Konut Cumhuriyetin ilk toplu konut projesini ayağa kaldırılıyor

Emlak Bankası tarafından 1940’ta kamu çalışanları hayata geçirilen Cumhuriyetin ilk toplu konutu Saraçoğlu Mahallesinin, Emlak Konut GYO tarafından dönüştürülmesi,yenilenmesi için start verildi.     

Emlak Bankası tarafından 1940’ta kamu çalışanları hayata geçirilen Cumhuriyetin ilk toplu konutu Saraçoğlu Mahallesinin, Emlak Konut GYO tarafından dönüştürülmesi,yenilenmesi için start verildi.
 
Emlak Konut GYO Ankara’da Maliye Bakanlığı’yla beraber yeni bir dönüşüm projesi için çalışmalar başladı. Bu kapsamda, Saraçoğlu Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları düzenlenen törenle başlamış oldu.
 
 
120 dönümlük Saraçoğlu Mahallesi, Maliye Bakanlığı tarafından Ağustos 2017’de projeyi yürütecek Emlak Konut’a protokolle devredilmişti.
 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un da katılımıyla  basın toplantısı düzenlendi.
 
“Aslına uygun inşa edilecek”

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir yıl önce başlatılan projede önemli bir aşamaya gelindiğini belirtti.
 
Çok titiz bir çalışmayla projede bugüne gelindiğini dile getiren Ağbal, “İlgili yerlerden onaylar geçti, hayat bulacağı bir noktaya geldik. Başladığımız andan itibaren bu mahalle tüm özellikleriyle, yeşil alanlarıyla korunacak. Sit alanı burası. Buna uygun şekilde gelecek nesillere aktarılacak.” dedi.
 
Ağbal, Saraçoğlu’nun, Ankara’nın simgesel değerlerinden olduğunu kaydederek, şöyle devam etti:
 
“Sosyal sorumluluk projesi. Tarihi geçmişi olan bir proje. Emlak Konut yürütecek. Gece gündüz çalıştılar, tüm detaylarını incelediler. Sayın Genel Müdür hazırlık aşamasında herkesle görüştü, tüm önerileri aldı. Ortak anlayışla güzel bir proje ortaya çıkmış oldu. Sakarya’ya rakip olarak burası geliyor. Burası denilince aklımıza kamu lojmanları geliyordu. Bu anıları unutmadan, buranın etrafındaki çitleri, duvarlar kaldıracağız ve Ankaralılarla buluşturacağız. Yemyeşil, kültürel alanları olan bir yer olacak. Her yaştan Ankaralı buraya uğrayacak.”
 
“Tarihi eserleri ayağa kaldırıyoruz”
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye coğrafyasının yüzyıllardır insanların yaşadığı bir yer olduğunu söyledi.
 
Eskiden, tarihi eserlerin korunması konusunda sıkıntılar yaşandığını anlatan Özhaseki, “Tarihi eserler adeta yok edilmiş, korunamamış. Mimar Sinan’ın hamamı yol açacağız diye yıkılmış. Ancak günümüzde artık böyle değil. Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı yaptım. Bu eserleri korunmak için yüzlerce belediyenin binlerce elemanını eğittik. Tarihi eserleri yok etmek isteyen anlayış gitti. Artık, ‘bu eserleri nasıl koruruz nasıl yaşatırız?’ anlayışı yerleşti.” dedi.
 
Özhaseki, yeni proje için mutlu olduğunu aktararak, “Eskiden olsa bu alandaki eserleri de yıkma mantığı hakim olurdu. Ancak şimdi oradaki tüm ağaç ve eserlerin korunduğu bir proje yapılıyor. Bir şeyi korumak ayağa kaldırmak yetmiyor, içine bir fonksiyon da yüklemek gerekiyor. Doğru fonksiyon yüklemek bu çalışma kadar önemli.” diye konuştu.
 
“Şehirlerde rant baskısı ortaya çıkıyor”

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise şehirlerin nüfus baskısı altında bunaldığını belirtti.

Büyükşehirlerin halkları kendine çektiğini kaydeden Kurtulmuş, “Sorunlar giderek daha karmaşık hale geliyor. Şehirlerde rant baskısı ortaya çıkıyor. Proje için de başta böyle bir endişe vardı. ‘Şehir rantlarından bu tarihi yapılar heba mı olacak?’ endişesi vardı ancak büyük bir titizlikle bu proje ortaya çıkarıldı. İçinde kültür, turizm değerleri olan önemli bir proje oldu. Yarıya yakını turizm, kültür, konut ve ticari alanı, yarısı ise sosyal alanlara ayrıldı. 3 kattan yukarı yüksekli yok. Tüm ağaçlar korunacak. Şehrin göbeğinde önemli bir proje olarak yükselecek. Şehirlerimizin rant altında ezilmesine izin vermeyeceğiz.

“Tescilli eser ve ağaçlar korunacak”

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, projedeki tüm tescilli ağaç ve yapıların korunacağını dile getirdi.
 

Bölgenin Çankaya ilçesinde yer aldığını anımsatan Kurum, şu değerlendirmede bulundu:

“Emlak Konut’un projesiyle 1940’lı yıllarda milli mimarlık anlayışıyla oluşturulan ancak sonra atıl olan, kullanılmayan bir yer ihya ediliyor. Güvenli şehircilik anlayışıyla 128 bin konut geliştirdik. Emlak Bank’la çalışmak da mutluluk verici. Ankara’nın kalbinde bir yer. 120 bin metrekarelik alan. 453 lojman bulunuyor. 250’ye yakın tescilli ağaç var. Bu ağaçları ve lojmanı aslına uygun olarak yenileyeceğiz. Tüm Ankaralıların hizmetine sunacağız. Eğitim, öğretim. kültür. sanat gibi her türlü faaliyeti yapabileceğimiz bir proje olacak.”

“Müze yapmak istiyoruz”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Keçiören metrosunun bu bölgeye geleceğini belirterek “Taşınacak olan kuvvet komutanlıklarımız, Genelkurmay Başkanlığımız, bu bölgedeki taşınmadan sonra eğer hükümetimiz de  uygun görürse bu alanları müze olarak yapmak istiyoruz. Ankara’nın merkezinde güzel bir alanı oluşturmuş oluruz.” ifadelerini kullandı.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Türkiye’nin önemli değerlerinden olan Saraçoğlu Mahallesi’nin koruma altına alınmasından dolayı mutlu olduğunu ifade etti.

KAYNAK : emlakdream.com