Dünyada ev fiyatları en fazla Türkiye'de arttı!

Dünyada ev fiyatları en fazla Türkiye'de arttı!

IMF tarafından hazırlanan rapora göre kira rakamlarına göre, ev fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye oldu.

Son dönemde Türkiye'de hızla büyüyen gayrimenkul sektörü, dünya ülkelerinin de dikkatini çekmiş durumda. Özellikle Türk inşaat firmalarının hem iç, hem de dış piyasadaki başarılı yürüyüşü, dünya ülkelerindeki rekabetin daha yoğun yaşanmasına neden oluyor.

 

Hızla büyüyen Türk gayrimenkul sektörü, dünya genelinde hazırlanan raporlarda da kendsine yer bulmaya devam ediyor. IMF ve Knight Frank verilerinde Türk gayrimenkul piyasaları üzerinde detaylıca duruluyor, rakamlar ve detaylı araştırmalar yapılıyor.

 

İç piyasada büyük bir hareketlilik yaşayan sektöre yabancı analizlerde nerede, hangi konumda? Emlaktasondakika.com olarak araştırdık.

 

Kira fiyatları durdu, satış fiyatları fırladı

 

IMF tarafından hazırlanan raporda kira rakamlarına göre, konut satış rakamlarının en hızlı yükseldiği ülke dünya genelinde Türkiye oldu. Yani kira rakamları belli bir seviyede seyrederken satış fiyatları hızlı bir yükseliş yaşadı. 2010 yılından itibaren endeksi 100 olarak belirleyen IMF'nin bu anlamda Türkiye analizi 150 oldu. Bu sıralamada Türkiye'den sonra ikinci sırada Yeni Zelanda, üçüncü sırada ise İsrail yer aldı.

 

Türkiye'de fiyatlar artıyor

 

Yine IMF tarafından dünya ülkelerinin baz alındığı raporda 2016 yılının son çeyreğinde ev fiyatları artan ülkelerin başında Türkiye geliyor. En yüksek düşüşü yüzde 22 seviyelerinde Brezilya yaşarken, Türkiye bu dönemde yüzde 5'e yakın bir artış yaşadı.

Dünya genelinde ev fiyatları ne durumda?

 

Dünya geneline bakıldığında 2000 yılının ilk çeyreğinden başlayarak 2008'in üçüncü çeyreğine kadar sürekli artış trendindeydi. Ancak 2008 yılında yaşanan global kriz sonrası ev fiyatları tüm dünya genelinde sert bir düşüş yaşadı. 2013 yılının başlarına kadar süren bu düşüş sonrasında fiyatlar doğru oranda seyretti ve yine 2013'ün son çeyreği itibariyle artmaya başladı. 2013 son çeyrek ile 2016 son çeyrek arasında global pazarda konut fiyatları hep yükseldi.

Ekonominin lokomotifi olmaya devam edecek

 

Son dönemde inişli çıkışlı bir grafik sergileyen gayrimenkul sektöründe birbiri ardına yeni projeler yapılıyor. Sadece 2017 yılının mayıs ayında tanıtılan 11 yeni proje, 4,5 milyar liralık yatırım büyüklüğüne sahip. Bu rakam, gayrimenkul ve inşaat sektörünün Türk ekonomisindeki yerini gösterir nitelikte. Tüm bunlarda birlikte ülke genelinde hızla devam eden kentsel dönüşüm projeleri, önümüzdeki yıllarda inşaat sektörünün, Türk ekonomisinin lokomotifi olacağını gösteriyor.

Kaynak: emlaktasondakika.com