Atakum’un Diğer Yüzü


Atakum’un Diğer Yüzü

Atakum Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nda 10 bin ailenin yardım için başvurusu bulunmakta. Bunların yarısı kadarı sosyal güvence kapsamında bulunmayan aileler.

Mustafa BİLİK/ Haberexen.com

Atakum’da 509 engelli aylığı alan aile bulunmakta. 25 engelli yakını aylığı alan aile mevcut. 17 muhtaç asker ailesi maaşı alan aile bulunmakta. 106 eşi vefat etmiş bayanlara yönelik yardım programından faydalanan kişi mevcut. 415 yaşlılık maaşı alan şahıs var.

235 aile annenin hesabına yatan şartlı eğitim yardımından faydalanıyor. 9 ailede şartlı sağlık yardımından yararlanıyor. Atakum Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı tarafından 2014 yılında dört farklı aileye 25 sakız cinsi koyun ve bir koç olmak üzere toplamda 104 küçükbaş hayvan yardımı yapıldı. Sakız cinsi koyunlar iyi bakıldıklarında ikiz doğum yapabilen ve yılda iki kez doğum yapabilen koyunlar. 

Atakum Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Şaban Özen her yıl ihtiyaç sahibi ailelere ceviz, bodur elma ve kivi fidanı dağıtarak hem ağaç sevgisini hem de üretime katkıyı sağladıklarını ayrıca Atakum İlçesi’nde halen faaliyet gösteren iki ticari işletmenin de ihtiyaç sahibi kişilere sağlanan sermaye yardımı ile kurulduğunu söyledi. 3294 sayılı yasa kapsamına giren fakru zaruret içerisinde bulunan ailelere bu yardımları yaptıklarını ifade eden Özen “Ailede fert başına düşen gelir miktarı muhtaçlık sınırı olan 276 Lira 77 Kuruşun altında olan aileler bu sınıfa girmekte.” dedi.

Atakum Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Vakfı Müdürü Şaban Özen; Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında okumayan, çalışmayan 18 yaşına girmiş erkek çocukların Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından borçlandırıldıklarını dolayısı ile kişilerin bu borç ile karşılaşmadan ikamet ettikleri yerlerdeki vakıflara müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Özen;” Ailede 18 yaşına girmiş okumayan, çalışmayan bireyler varsa mutlaka ikamet ettikleri semtlerdeki sosyal yardımlaşma vakıflarına gelerek gelir testi yaptırmaları gerekmekte. Okuyan öğrencilerimiz ise 25 yaşından itibaren. Diğer yandan hiçbir geliri olmayan ve gelir testi yaptıran ailelerimize de bu gelir testi neticesinde herhangi bir GSS ödemesi çıkmıyorsa sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Sosyal güvence kapsamında bulunmayan ailelerin yapmaları gereken vakıflarımıza müracaat etmek. Bu müracaatın neticesinde yaptığımız değerlendirmeler ile kişinin GSS kapsamında ödeyeceği prim miktarını tespit ediyoruz. Yada geliri yoksa hiç ödemeyeceği belirleniyor. Ardından bir hafta içerisinde SGK’da sisteme işlenerek kişi hastane ve eczane giderlerinde sigortadan faydalanabiliyor. Burada bizim görevimiz gelir testini yapmak ve kişinin ödeyeceği prim miktarını belirlemek gerisini SGK devralıyor. “ dedi. 

Kaynak: