2B yasası ne zaman çıkacak, nasıl başvurulacak


2B yasası ne zaman çıkacak, nasıl başvurulacak
Mecliste yeni 2b yasası tasarısı kabul edildi şimdi 2b yasası ne zaman çıkacak ve 2b arazileri için nasıl başvurular yapılacak bu soruların cevabını aradık

 

facebook-paylas
 
   

2B yasası ne zaman çıkacak, nasıl başvurulacakTarih: 24.03.2012 15:54:00


2B yasası ne zaman çıkacak, nasıl başvurulacak

Mecliste yeni 2b yasası tasarısı kabul edildi şimdi 2b yasası ne zaman çıkacak ve 2b arazileri için nasıl başvurular yapılacak bu soruların cevabını aradık

Orman vasfını kaybetmiş arazilerin satışına ilişkin kanun tasarısının önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.

Tasarının yasalaşmasının ardından 2-B alanlarıyla ilgili satış işlemi başlayacak. Başvuruları alacak olan Maliye’nin ilgili kurumları vatandaşların sıkıntı yaşamaması için şimdiden tedbirini aldı. Türkiye’de en fazla 2-B alanına sahip Antalya’da defterdarlık, vatandaş yoğunluğuna karşı sıramatik kurdu. Başvurulara kısa sürede cevap vermek için beş masalık stant oluşturuldu. Antalya Defterdarı Hidayet Mat, vatandaşa daha kolay kamu hizmeti sunabilmek için gerekli tedbir ve önlemleri aldıklarını belirterek, “Kanun yayınlandıktan hemen sonra hizmet vermeye başlayacağız.” dedi. Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü’nden defterdarlığa aktarılan verilere göre, Antalya’da 72 bin adet 2-B parseli bulunuyor. Bunun 27 bin hektarlık kısmı satışa hazır. Yaklaşık 3 bin 700 hektarlık alanın ise işlemleri devam ediyor.

Merkezin dışında en fazla 2-B alanı 18 bin adetle Kaş’ta bulunuyor. Manavgat’ta 7 bin 200, Alanya’da da 6 bin 500 adet orman vasfını kaybetmiş parsel yer alıyor. Antalya’da yapılan tespit çalışmaları sonucu yaklaşık 40 bin hak sahibi belirlediklerini kaydeden Defterdar Hidayet Mat, “Konuyu bakanlığımıza ilettik. Projemizi haklı bularak ödeneği gönderdi. Günde 2 bin 500 kişinin işlemini yapabilecek başvuru stantları oluşturduk. İzdiham olmaması için hak sahiplerini sırayla çağırıp işlemlerini yapacağız.” diye konuştu. Bunun yanında billboard ve afişlerle de vatandaş bilgilendirilecek. Antalya merkezde, sanayi ve ticaret odaları, işadamı dernekleri ve esnaf odalarında yoğun bir bilgilendirme faaliyetine de gireceklerini aktaran Mat, şunları söyledi: “2-B konusunda önemli olan gelir değil, vatandaşın sorununu çözmek. Yasanın çıkmasıyla birlikte konut sektörü hareketlenecek. Ekonomi canlanacak. Yeni açılacak sanayi ve ticaret alanlarıyla hem yatırım hem de istihdam artacak. 2-B sorununun çözülmesinin birçok yan etkisi olacak.”

||| ÖDEME BEŞ YILDA YAPILACAK

Eroğlu, yasanın çıkmasının ardından sürecin şöyle işleyeceğini anlattı: “Tespit edilen bedeller idarece yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde ödenecek. Tebliğ edilen satış bedeline itiraz edilemeyecek, dava açılamayacak. Taksitle satışlarda, satış bedelinin yüzde 10′u, yapılan yazılı tebligat tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde, kalanı ise en fazla 5 yılda 10 eşit taksitte faizsiz ödenecek. Eğer 3 ay içinde başvurulmazsa hak sahipliği devlete geçmiş olacak.” Bakan Eroğlu, arazilerin satışıyla tahmini olarak 15-20 milyar arası gelir elde edileceğini tahmin ettiklerini ifade etti. Eroğlu, “Dünyada krizin olduğu dönemde doping etkisi yaratacak. Piyasada büyük bir rahatlama ve hareket getirecek. Yurtdışından da önemli bir kaynak bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

||| 2B ALANI 310 BİN HEKTAR

Bakan Eroğlu, yapılan incelemelerden sonra ortaya 410 bin hektarlık 2B alanının çıktığını; içindeki yollar, kamu binaları, dereler gibi yerler çıkarıldığında geriye 300-310 bin hektar alanın kaldığını anlattı. Eroğlu, bu miktarın da yüzde 5-6 gibi bir kısmının şehirlerde olduğunu diğer kısımların ise tarım arazisi olarak kullanıldığını belirtti. Tasarının ilk halinde rayiç bedelin yüzde 70′i üzerinden satış yapılmasının ön görüldüğünü anlatan Eroğlu, “Komisyon görüşmelerinden bu oran yüzde 50′ye çekildi. Son olarak 2B’de hak sahibi peşin öderse rayiç bedelin yüzde 40′ına arsa ya da arazinin sahibi olacak” dedi.

||| 2 BİN LİRA BAŞVURU BEDELİ

Komisyondan geçen tasarının 1 hafta içinde Meclis Genel Kurulu’na sunulacağını ifade eden Eroğlu, “Vatandaşımız ilkbahara 2B baharıyla girecek. Tasarının yürürlüğe girmesinin ardından düzenlenecek güncelleme listeleri veya kadastro tutanaklarına göre oluşturulacak tapu kütüklerinin beyanlar hanesine göre, 31 Aralık 2011′den önce kullanıcısı veya hak sahibi kişiler 6 ay içinde başvurularını yapabilecek” dedi. Eroğlu, satış bedellerine mahsup edilmek üzere başvuru sahiplerinin, belediye ve mücavir alan sınırları içinde olan yerler için 2 bin lira, dışında olan yerler için bin lira başvuru bedeli ödeyeceğini belirtti.

İşte 2/B yasası son durum 13 Nisan 2012